recepty z Litvy

Litevská kuchyně je pro Čechy v mnohých směrech zajímavá. V běžném jídle převládají syté pokrmy, k jejichž přípravě se používají hlavně brambory a vepřové maso. Hlavní jídla bývají těžká a kaloricky velmi vydatná. V letních měsících jsou oblíbené chladné krémové polévky.  Báječné jsou litevské zákusky. Takový šakotys, připravený v místní restauraci v Strigailiškis v národním parku Aukštaitijos, je opravdovou sváteční pochoutkou.

Zde je pár jídel, která jsem vyzkoušel i doma. Recepty jsou z knihy Savour Lithuania od Asta Eigélyté-Gunnarsson.

Okurka s medem

Agurkai su medumi

čerstvá okurka

čerstvý med

Okurku nakrájíme podélně na čtvrtiny a namáčíme do medu (za průběžného ukusování).

Chladný boršč

Šaltibarščiai

1l kefírového mléka

několik kusů vařené červené řepy

okurka – čerstvá, nebo nakládaná

trocha cibulové natě, nebo jarní cibulky

pár větviček kopru

troška soli

troška mletého pepře

mladé lístky nebo výhonky červené řepy

Do přiměřeně velkého hrnce nahrubo nastrouháme vařenou červenou řepu, zalijeme ji kefírovým mlékem, přidáme najemno nasekanou okurku, cibulovou nať a velmi najemno nasekaný kopr. Osolíme a opepříme a pečlivě zamícháme. Dáme do lednice a tam necháme nejméně 30 minut odležet, aby měla polévka správnou chuť. Boršč servírujeme chladný, posypaný nasekanými kousky kopru, okurky a řepných výhonků.

K polévce se přidává vařená nebo osmažená horká brambora nebo natvrdo uvařené vajíčko.

Cibulovou nať můžeme nahradit pažitkou, a pokud použijeme nízkotučný kefír, je vhodné přidat do boršče trochu zakysané smetany.

Medový likér

Krupnikas

100 ml medu

300 ml vody

pár kuliček nového koření

pár kuliček černého pepře

pár bobulek jalovce

špetka kmínu

špetka fenyklového semínka

špetka semínek kopru

pár hřebíčků

špetka kardamonu

1 – 2 kousky skořice

1 – 2 hvězdičky anýzu

500ml vodky

Do hrnce dáme med a vodu, veškeré koření dáme do plátěného nebo gázového sáčku a dáme do hrnce. Směs přivedeme k varu a necháme vřít na jemném ohni cca 10 minut. Pak necháme zchladnout na pokojovou teplotu, odstraníme sáček s kořením a přilijeme vodku. Takto připravený likér přelijeme do lahví a necháme několik týdnů odležet při pokojové teplotě. Čím starší, tím je likér kvalitnější.

Jako koření můžeme použít další přísady: muškátový oříšek, bílý či červený pepř, vanilkový lusk, šafrán, sušené červené chilli, sušené bylinky, zázvor, jablečné či citrónové slupky, sušený šípek, růžová poupata, lístky routy.

Kontakt

Mgr. Jindřich Částka Kvasejovice 39
25791 Sedlec - Prčice
777663153 budul1@centrum.cz